Skoki samodzielne

Skoro już przetrwałeś i skończyłeś kurs AFF, najwyższy czas pomyśleć o usamodzielnieniu się czyli w polskich realiach o Świadectwie Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego (ŚK) lub USPA B uznawana na całym świecie.

Do 50 skoku masz czas, żeby przećwiczyć i opanować podstawowe umiejętności samodzielnego skakania, jak również samodzielny wyrzut i ocena warunków meteo. Będąc samodzielnym skoczkiem to Ty sam podejmujesz decyzję, czy warunki nie są dla Ciebie za trudne, na jakiej powierzchni spadochronu skoczyć czy o miejscu lądowania.

Będąc samodzielnym skoczkiem możesz skakać z różnych innych ciekawych statków powietrznych (balon, szybowiec), wykonywać skoki nocne lub skoki pokazowe (z flagą, na stadion, w trudny teren).01

Możesz też momentalnie ze spadochronu szkolnego np 260 stóp przesiąść się na spadochron wyczynowy 69 stóp ale… jakby to powiedzieć… wiele żabek skacze przez jezdnię… nie warto być tą rozjechaną… czyli w wolnym tłumaczeniu warto powoli zmieniać powierzchnię czaszy, doskonalić umiejętności lądowania, zapisać się na kurs pilotażu czaszy.Kursy takie coraz częściej organizowane są na polskim rynku,

Po skończonym AFF warto zrobić kilka skoków na tzw odmulenie, na luzie, kontrolując dokladnie  wysokość otwarcia, lądowanie w zaplanowanym przez siebie miejscu.

Nsjłatwiej posłużyć się wymogami USPA B lub kartą szkolenia. więcej na ten temat w zakładce Licencje i uprawnienia gdzie możesz odnaleźć się, w którym miejscu swojej kariery spadochronowej obecnie się znajdujesz – co powinieneś opanować, a co już możesz wykonywać i doskonalić.

Warto swoje postępy od czasu do czasu zweryfikować skokiem z coachem lub z instruktorem – sfilmować i omówić, dla lansu zrobić parę fajnych fotek 😉 To pozwoli Ci doskonalić umiejętności latania z punktem odniesienia w postaci instruktora.

 

Zawsze warto konsultować swoje poczynania z instruktorem, do którego masz zaufanie. Żeby nie tracić czasu, wypadałoby do 50 skoku opanować wszystkie umiejętności niezbędne do uzyskania dokumentu potwierdzającego Twoją samodzielność czyli ŚK lub USPA B.

2015_wrzesien_LKO1867

Podstawowe własne wyposażenie

Kończąc AFF już wiesz,  co powinieneś mieć na sobie podczas wykonywania skoków. Warto byłoby kompletować swój własny sprzęt spadochronowy. Od czego zacząć?

 • wysokościomierz akustyczny – wymagany jest do wszystkich samodzielnych skoków po ukończonym kursie AFF. umieszczony w kasku przypomina o ważnych wysokościach – np rozejścia, otwarcia, wysokości ratunkowej, wysokości istotnych do budowania rundy. Na rynku dostępne są różne, polecam: Optimę, Quattro firmy Lars&Bruggsen.
 • wysokościomierz na rękę – analogowy (tańszy) lub elektroniczny. Bardzo fajnym rozwiązaniem jestAltitrack firmy Lars&Brugsen, który jest połączeniem analogowej tarczy z elektronicznym logbookiem zapamiętującym parametry Twojego skoku.
 • kask spadochronowy – otwarty lub zamknięty w zależności od preferencji lub przeznaczenia. Do wszystkich skoków rekomenduję kask full face. Obecnie na rynku jest kilkanaście modeli, zdecydowanie polecam Cookie G3, ponieważ zapewnia dobrą widoczność i jest cichy, a mechanizmy otwierania i zamykania szyby działają bez zarzutu. Otwarty kask wymaga stosowania gogli i zapewnia mniejszą ochronę twarzy. zawsze warto przymierzyć kilka kasków i przedyskutować zakup z instruktorem oraz dobrze dopasować rozmiar.
 • kombinezon – warto przystosować do planowanych skoków – do latania płaskiego w formacjach potrzebujesz kombinezon z bootsami i gripami, do latania free – nie. Oczywiście moda się zmienia, kroje kombinezonów również, warto uszyć sobie własny kombinezon na miarę, stosując swoje ulubione kolory. Obecnie na rynku polskim dostępne są kombinezony kilkunastu producentów poczynając od Victoriusa, Rainbow, Skylark, Deem – namiary i ceny bez problemu znajdziesz w internecie. Zdecydowanie polecam  Kasię Luzar – krajową producentkę induwidualnych szytych na miarę z uwzględnieniem własnych projektów i kolorów. Warto przemyśleć kolorystykę, zaprojektować krój, fason, istotne szczególy, hafty z imieniem i pseudonimem artystycznym.  Wszystkie swoje kombinezony i kombinezony dla moich studentów to produkcje Pani Kasi.
  (Kasia Luzar – telefon,… Kraków – trzeba liczyć się z osobistym wyjazdem do Krakowa na pomiar i na przymiarkę po uszyciu).
 • spadochron – czy jesteś już gotowy na zakup swojego sprzętu? Jeśli wykonałeś ok. 100 skoków, sprawdziłeś większość spadochronów z
  wypożyczalni, to prawdopodobnie wiesz już, czego oczekujesz od spadochronu. Jest wiele sprzętów na rynku – kierując się rozsądkiem nie kupuj pierwszego lepszego w okazyjnej cenie, ponieważ za chwilę może się okazac, że spadochron ma tak wiele skoków, że nie będzie trzymał 12079533_1061065947260130_3015042761857614184_n-300x169parametrów skoku a każde lądowanie będzie bolesne. Zdecydowanie warto korzystać z zaufanych źródeł i zawsze wspierać się autorytetem
  zaufanego skoczka, instruktora i nie robić zakupów pochopnie i nie kupować spadochronu ” na wyrost”. Warto zasięgnąć informacji o sprzedającym – polski świat spadochronowy nie jest duży i wszyscy się znają. Czy jest to handlarz czy prywatny właściciel dbający o swoj sprzęt. Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby ktoś sprzedawał kiepski przetrzepany sprzęt – są to zazwyczaj super okazje nieużywanych np 20-letnich spadochronów. Jeśli możesz, pokaż zestaw, który zamierzasz kupić zaufanemu instruktorowi lub/i riggerowi, który wskaże Ci wszystkie słabe punkty i konieczne inwestycje (naprawy, wymiany). Spadochron powininen być wyposazony w nóż spadochronowy, kartą spadochronową, sprawdź wszystkie numery seryjne, jeśli będziesz zdecydowany na zakup.
 • czasza główna – czasza powinna być dopasowana do  ciężaru i umiejętności skoczka ( policz swój wingload). A co to jest wingload? W skrócie, jest to współczynnik wagi skoczka gotowego do skoku i powierzchni czaszy w stopach kwadratowych, Możesz swój wingload sprawdzić  np tutaj ….
  Rekomendowane wingloady (tabelka)
 • czasza zapasowa – warto mieć wyobraźnię i wiedzieć, że jeśli otwieramy czaszę zapasową, zazwyczaj znajdujemy się nieco niżej, niż byśmy chciceli i bardzo często nie nad lotniskiem dlatego czasza zapasowa powinna dawać nam komfort lotu a nie wzbudzać lęk i panikę. Czyli jeśli wybieramy czaszę główną o określonej powierzchni, zapas powinien być tej samej wielkości lub większy. Nie daj się namówić na spadochron zapasowy mniejszy o np 30 stóp  niż spadocchron główny – na pewno nie masz doświadczenia w lądowaniu na takiej czaszy. jesli dochodzi do ratowania, znajdujesz się na wysokości ok 400 metrów – wtedy jest naprawdę mało czasu na znalezienie bezpiecznego miejsca do lądowania i ustawienie się względnie pod wiatr.
 • automat – każdy dopuszczony zestaw spadochronowy powinien być wyposażony w automat AAD – większość stref tego wymaga. Obecnie na rynku mamy 3 liczących się producentów – Cypress, Vigil, M2. Zdecydowanie odradzamy zakup automatu Argus.
 • pokrowiec – jeśli sprzęt jest używany i jest dostępny, warto jest wybrać się nawet daleko i przymierzyć go na siebie.  Po dociągnięciu taśm uchwyty i pilocik muszą być w odpowiednich miejscach, kółko biodrowe – na miejscu, a kontener nie może odstawać Ci od pleców, uprząż nie może być luźna.

 

cdn…