Szkolenie AFF

samodzielne skoki spadochronowe skoki ze spadochronem warszawa skoki spadochronowe aff warszawa

Szkolenie AFF czyli pierwszy krok do samodzielnego skakania

To nie ważne jak trafiłeś na tą stronę…

Może szukasz informacji jak wyskoczyć ze sprawnego samolotu…

Może skoczyłeś po raz pierwszy w tandemie. Wszystko zrobił za Ciebie tandem pilot, a Ty mogłeś nacieszyć się widokami, prędkością, pędem powietrza i cudownym uczuciem miękkiego lądowania

Może właśnie, spędziłes kilka minut w tunelu aerodynamicznym i po raz pierwszy doświadczyłeś „swobodnego spadania”, poczułeś, że da się się panować nad swoim ciałem. Zacząłeś zastanawiać się, czy w powietrzu, po wyskoczeniu z samolotu, gdy nie ograniczają Cię szyby „słoika”, jest tam samo a może jeszcze bardziej ekscytująco…

Jak zacząć  samodzielne skakanie?

Kurs spadochronowy przeprowadzony metodą AFF (ang. Accelerated Free Fall – przyspieszona nauka swobodnego spadania) to najbardziej efektywna i najszybsza metoda szkolenia spadochronowego, mająca na celu przygotowanie zwykłego „zjadacza chleba” do wykonywania samodzielnych skoków spadochronowycg z wysokości 4 000m.

Nie ma dróg na skróty – bez podstaw się nie da. Każdy skoczek, niezależnie od dyscypliny, w której się doskonali, wykonał kiedyś swój pierwszy skok.

Każdy pokonywał własne słabości i lęki, by z czasem nabrać doświadczenia i czerpać z „powietrza” zapasy endorfiny.

 

Kurs spadochronowy podzielony jest na etapy :

Część teoretyczna kursu AFF

Teoretyczny kurs prowadzony jest przez wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy otrzymują wszelkie niezbędne informacje pozwalające na bezpieczne wykonywanie skoków spadochronowych.

Podczas szkolenia  omawiane są m.in. następujące zagadnienia:teoria skoków spadochronowych

– obowiązujace przepisy wykonywania skoków spadochronowych w Polsce

– budowa spadochronu

– procedury w samolocie (i poza nim)

– prawidłowa sylwetka

– przygotowanie do skoku

– znaki stosowane w powietrzu podczas szkolenia

– sterowanie spadochronem

– lądowanie

– procedury awaryjne

Część praktyczna kursu AFF – ćwiczenia naziemne
Część praktyczna odbywa się na lotnisku, gdzie studenci zapoznają się z topografią lotniska i jego okolicą (bezpieczne i niebezpieczne miejsca lądowania), ze statkiem powietrznym, z którego będą wykonywać skoki, ćwiczą procedury skoku (zajmowanie miejsc, lot, podejście do drzwi, sygnalizacja, wyskok, pozycja podczas skoku, znaki, ćwiczenia podczas lotu na otwartej czaszy, bezpieczne lądowanie, PLF – Parachute Landing Fall – kontrolowane lądowanie z upadkiem). Każdy student musi też wykonać ćwiczenia w uprzęży spadochronowej, polegające na symulacji wypięcia spadochronu głównego i otwarcia zapasowego (tzw. procedura awaryjna)

Skoki – po ukończeniu części teoretycznej, po ćwiczeniach naziemnych i zdaniu egzaminu (KWT – kontrola wiadomości teoretycznych – czyli co dotarło do Twojej głowy :-)

skoki spadochronowe warszawaSkoki w systemie AFF mogą być wykonywane z wysokości co najmniej 3000 m, zwykle jest to 4000 m. Sprzęt, na którym skacze uczeń – spadochron szybujący – wyposażony jest w automat AAD (zabezpieczający otwarcie spadochronu zapasowego na odpowiedniej wysokości) oraz RSL (system wydatnie przyspieszający otwarcie spadochronu zapasowego po wypięciu czaszy głównej). Uczeń i instruktor posiadają również radiostacje, przez które uczeń po otwarciu spadochronu dostaje wskazówki, ułatwiające prawidłowe manewrowanie i lądowanie w okreslonym miejscu. W części praktycznej student musi zaliczyć 7 poziomów szkolenia, a więc wykonać co najmniej 5-7 skoków (liczba skoków zależy od postępów czynionych przez uczestnika kursu w powietrzu). Kazdy wykonany skok ucznia AFF jest dokładnie omawiany na podstawie filmu z tego skoku, uczeń otrzymuje informację o swoich postępach oraz błędach, Postepy w nauce widać  z każdym kolejnym (jepszym) skokiem.

Zdecydowanie najlepszy efekt osiaga sie jesli pomiędzy skokami AFF są jak najmniejsze odstepy czasu (o ile pozwoli na to pogoda).

 

skok ze spadochronem warszawa
W trakcie pierwszych skoków student skacze z dwoma instruktorami, a w następnych z jednym. Aby zakończyć szkolenie AFF, student musi opanować umiejętność własciwego wyjscia z samolotu, kontroli wysokości i czasu, utrzymywania stabilnej sylwetki, obrotów, przemieszczania się do przodu i tyłu, powracania do stabilnej pozycji (płaskiej) po zdestabilizowaniu sylwetki oraz samodzielnego otwierania spadochronu na właściwej wysokości, pracy na otwartym spadochronie i ladowania w okreslonym miejscu.

Po ukończeniu kursu AFF i zaliczeniu końcowego egzaminu, skoczek może wykonywać samodzielne skoki, ale w Polsce do uzyskania „Świadectwa Kwalifikacji” lub dokumentu potwierdzającego uznanie licencji zagranicznej (np. „B” USPA) ma status ucznia-skoczka i za jego skoki (planowanie i wykonywane ćwiczenia) odpowiada instruktor, który go nadzoruje. Więcej o uprawnieniach możesz przeczytać tutaj.

 

Jeśli masz pytania, śmiało kontaktuj się z nami tutaj

Jeśli chcesz skakać, dzwoń i dowiedz się o najbliższy kurs spadochronowy – https://www.skoki.waw.pl/szkolenie-aff/

pierwszy skok ze spadochronem bezpieczne skoki spadochronowe skoki spadochronowe

skydive aff warszawa skakanie ze spadochronem jak skakać ze spadochronem